D55342H07B100DPWS
Dale / Vishay
D55342H07B100DPWS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D55342H07B100DPWS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. D55342H07B100DPWS
Manufacturer Vishay Dale
Description RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:P (0.1%)
Voltage - Working:0.25W, 1/4W
Voltage - Breakdown:1206
Thickness (Max):±50ppm/°C
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM1206
RoHS Status:Tray - Waffle
Polarization:1206 (3216 Metric)
Other Names:D55342H07B100DPWS-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Manufacturer Part Number:D55342H07B100DPWS
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Features:Military, Non-Inductive
FIFO's:2
Expanded Description:100 Ohm ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Military, Non-Inductive Thin Film
ESR (Equivalent Series Resistance):±1%