D55342E07B562ARTI
Dale / Vishay
D55342E07B562ARTI
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D55342E07B562ARTI with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. D55342E07B562ARTI
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES SMD 562 OHM 0.1% 1/4W 1206
(In US Dollars)
100 pcs300 pcs500 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM1206
Resistance:562 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:D55342E07B562ARTI-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Features:Military, Non-Inductive
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:562 Ohms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Military, Non-Inductive Thin Film