D55342E07B536DRWS
Dale / Vishay
D55342E07B536DRWS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D55342E07B536DRWS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. D55342E07B536DRWS
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES SMD 536 OHM 1% 1/4W 1206
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:Military, MIL-PRF-55342, RM1206
Resistance:536 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tray
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:D55342E07B536DRWS-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)
Features:Military, Non-Inductive
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:536 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Military, Non-Inductive Thin Film