D50S91C6PX00
Buy D50S91C6PX00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. D50S91C6PX00
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN D-SUB RCPT 50POS VERT PRESS
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:300V
Termination:Press-Fit
Shell Size, Connector Layout:5 (DD, D)
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Series:Delta D
Packaging:Tray
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Ingress Protection:-
Housing Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Flange Feature:Housing/Shell (4-40)
Features:-
Detailed Description:50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating:5A