D38999/26MH55BB
Amphenol Aerospace Operations
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D38999/26MH55BB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. D38999/26MH55BB
Manufacturer Amphenol Aerospace Operations
Description CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT
Data sheet
Wire Gauge or Range - AWG:20
Usage:Shielded
Type Attributes:Environment Resistant
Type:For Female Sockets
Stacking Direction:Crimp
Shield Termination:Circular
Shell Material, Finish:H
Shell Finish:Composite
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status:Bulk
Plug/Mating Plug Diameter:Silver
Other Names:AAD38999/26MH55BB
D3899926MH55BB
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C
Number of Positions:55
Note:Contacts Not Included
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Manufacturer Part Number:D38999/26MH55BB
Large Diameter Supplied:23-55
Insert Material:Composite, Electroless Nickel
Includes:-
Features:Coupling Nut
Expanded Description:55 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
Current - Max/Contact:Threaded
Coupling Nut Material, Plating:1.768" (44.91mm)