D38999/26MH21HN-LC
Amphenol Aerospace Operations
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D38999/26MH21HN-LC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. D38999/26MH21HN-LC
Manufacturer Amphenol Aerospace Operations
Description CONN PLUG HSG MALE 21POS INLINE
Data sheet
Type:For Male Pins
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:H
Shell Size - Insert:23-21
Shell Material:Composite
Shell Finish:Electroless Nickel
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging:Bulk
Other Names:AAD38999/26MH21HN-LC
D3899926MH21HNLC
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C
Number of Positions:21
Note:Contacts Not Included
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:-
Ingress Protection:Environment Resistant
Includes:-
Housing Color:Silver
Features:Coupling Nut, Self Locking
Fastening Type:Threaded
Detailed Description:21 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut, Self Locking
Coupling Nut Material, Plating:Composite
Coupling Nut Diameter:1.768" (44.91mm)