D38999/24FD18PD
DEUTSCH Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D38999/24FD18PD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. D38999/24FD18PD
Manufacturer TE Connectivity Deutsch Connectors
Description CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs
25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:-
Type Attributes:Environment Resistant
Termination:Crimp
Shell Size - Insert (Convert From):Aluminum, Nickel Plated
Shell Material, Finish:D
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
RoHS Status:Bulk
Other Names:DD38999/24FD18PD
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C
Number of Positions:18
Mounting Type:Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Manufacturer Part Number:D38999/24FD18PD
Large Diameter Supplied:15-18
Features:Shielded
Expanded Description:18 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold
Current Rating:7.5A