D37P82C6GX00LF
Buy D37P82C6GX00LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. D37P82C6GX00LF
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN D-SUB PLUG 37POS R/A PRESS
Wire Gauge:-
Voltage Rating:300V
Termination:Press-Fit
Packaging:Tray
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions:37
Mounting Type:Board Edge, Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Flange Feature:Housing/Shell (4-40)
Features:Board Guide, Grounding Indents
Detailed Description:37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Current Rating:5A
Contact Type:Signal
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Form:-
Contact Finish Thickness:30.0µin (0.76µm)
Contact Finish:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Connector Style:D-Sub
Color:Black
Backset Spacing:0.256" (6.50mm)