D37P33E6GX00LF
Buy D37P33E6GX00LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. D37P33E6GX00LF
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Wire Gauge:-
Voltage Rating:300V
Termination:Solder
Packaging:Tray
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions:37
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Flange Feature:Housing/Shell (4-40)
Features:Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Detailed Description:37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Current Rating:5A
Contact Type:Signal
Contact Material:Brass
Contact Form:-
Contact Finish Thickness:30.0µin (0.76µm)
Contact Finish:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Connector Style:D-Sub
Color:Black
Backset Spacing:0.318" (8.08mm)