D37P13A6RV09LF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D37P13A6RV09LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. D37P13A6RV09LF
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN D-SUB PLUG 37POS R/A
(In US Dollars)
180 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:300V
Termination:Solder Paste
Shell Size, Connector Layout:4 (DC, C)
Shell Material, Finish:Steel, Nickel Plated
Series:Delta D
Packaging:Tray
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions:37
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic, Glass Filled
Flange Feature:Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Features:Board Guide, Grounding Indents, Mounting Brackets
Detailed Description:37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Current Rating:5A
Contact Type:Signal
Contact Material:Brass
Contact Form:-
Contact Finish Thickness:30.0µin (0.76µm)
Contact Finish:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Connector Style:D-Sub
Color:Black
Backset Spacing:0.409" (10.40mm)