D25S91C6PA00
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D25S91C6PA00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. D25S91C6PA00
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN D-SUB RCPT 25POS VERT PRESS
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:300V
Termination:Press-Fit
Shell Size, Connector Layout:3 (DB, B)
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Series:Delta D
Packaging:Tray
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions:25
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Ingress Protection:-
Housing Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Flange Feature:Housing/Shell (Unthreaded)
Features:-
Detailed Description:25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating:5A