D25S23A6GX00LF
Buy D25S23A6GX00LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. D25S23A6GX00LF
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
(In US Dollars)
240 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:300V
Termination:Solder
Packaging:Tray
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions:25
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Housing Material:Polyester
Flange Feature:Housing/Shell (4-40)
Features:Board Lock, Mounting Brackets
Detailed Description:25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating:5A
Contact Type:Signal
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Form:-
Contact Finish Thickness:30.0µin (0.76µm)
Contact Finish:Gold or Gold, GXT™
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Connector Style:D-Sub
Color:Black
Backset Spacing:0.409" (10.40mm)