D25S13A6GV4BLF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D25S13A6GV4BLF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. D25S13A6GV4BLF
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:300V
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:3 (DB, B)
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Series:Delta D
Packaging:Tray
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions:25
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic
Flange Feature:Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Features:Board Lock, Mounting Brackets
Detailed Description:25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating:5A
Contact Type:Signal
Contact Material:Brass
Contact Form:-
Contact Finish Thickness:30.0µin (0.76µm)
Contact Finish:Gold
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Connector Style:D-Sub
Color:Black
Backset Spacing:0.409" (10.40mm)