D1U-W-1200-48-HC2C
Murata Power Solutions
D1U-W-1200-48-HC2C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D1U-W-1200-48-HC2C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. D1U-W-1200-48-HC2C
Manufacturer Murata Power Solutions
Description AC/DC CONVERTER 48V 1200W
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output 4:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Isolation:3kV
Voltage - Input:90 ~ 140 VAC, 180 ~ 264 VAC
Type:Front End
Size / Dimension:12.00" L x 4.75" W x 1.60" H (304.8mm x 120.7mm x 41.0mm)
Series:D1U-W-1200
Power (Watts):1200W
Other Names:811-1953
Operating Temperature:0°C ~ 50°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Rack Mount
Minimum Load Required:Yes
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Efficiency:90%
Detailed Description:Front End AC DC Converter 1 Output 48V 24.6A 90 ~ 140 VAC, 180 ~ 264 VAC Input
Current - Output (Max):24.6A