D175K100K
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D175K100K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. D175K100K
Manufacturer Ohmite
Description RESISTOR POWER ADJ 100K OHM 175W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Termination:Solder Lug
Series:Dividohm®210
Resistance:100 kOhms
Power (Watts):175W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, 3 Lead, Tubular
Other Names:OHD175K100K
OHD175K100K-ND
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Length:8.500" (215.90mm)
Diameter:1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm)
Detailed Description:100 kOhms 175W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm) 8.500" (215.90mm) Length