D16OAS140GRN
E-Switch
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D16OAS140GRN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. D16OAS140GRN
Manufacturer E-Switch
Description SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 8A 125V
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:24V
Voltage Rating - AC:125V
Type:Standard
Termination Style:Solder Lug
Switch Function:On-Mom
Series:D16
Panel Cutout Dimensions:Circular - 16.00mm Dia
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-20°C ~ 55°C
Mounting Type:Panel Mount, Front
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:100,000 Cycles
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:-
Features:-
Electrical Life:50,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch 4PDT Standard Panel Mount, Front
Current Rating:8A (AC), 6A (DC)