D15S13A4GV00LF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
D15S13A4GV00LF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D15S13A4GV00LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. D15S13A4GV00LF
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 302 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:300V
Termination:Solder
Packaging:Tray
Other Names:609-1495
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions:15
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Ingress Protection:-
Housing Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Flange Feature:Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Features:Board Lock, Mounting Brackets
Detailed Description:15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating:5A
Contact Type:Signal
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Form:-
Contact Finish Thickness:Flash
Contact Finish:Gold
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Connector Style:D-Sub
Color:Black
Backset Spacing:0.409" (10.40mm)