CYPD3174-16SXQ
Cypress Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CYPD3174-16SXQ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CYPD3174-16SXQ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | CYPD3174-16SXQ |
|---|---|
| Manufacturer | Cypress Semiconductor |
| Description | IC USB TYPE-C CONTROLLER 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | 480 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.45 | $3.083 | $2.774 | $2.528 | $2.281 | |
| 960 pcs | 1440 pcs | 2880 pcs | 5280 pcs | ||
| $1.85 | $1.726 | $1.64 | $1.578 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 24.5 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Series: | EZ-PD™ CCG3PA |
| RAM Size: | 8K x 8 |
| Program Memory Type: | FLASH (64 kB) |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | 428-4402 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Number of I/O: | 5 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | I²C, SPI, UART |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M0 |
| Controller Series: | - |
| Applications: | USB Type C |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply CYPD3174-16SXQ, use the request quote form to request CYPD3174-16SXQ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CYPD3174-16SXQ.The price and lead time for CYPD3174-16SXQ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# CYPD3174-16SXQ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
