CY7C2170KV18-400BZXC
Cypress Semiconductor
CY7C2170KV18-400BZXC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CY7C2170KV18-400BZXC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CY7C2170KV18-400BZXC
Manufacturer Cypress Semiconductor
Description IC SRAM 18M PARALLEL 165FBGA
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 95 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs136 pcs272 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:-
Voltage - Supply:1.7 V ~ 1.9 V
Technology:SRAM - Synchronous, DDR II+
Supplier Device Package:165-FBGA (13x15)
Series:-
Packaging:Tray
Package / Case:165-LBGA
Other Names:CY7C2170KV18400BZXC
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Memory Type:Volatile
Memory Size:18Mb (512K x 36)
Memory Interface:Parallel
Memory Format:SRAM
Detailed Description:SRAM - Synchronous, DDR II+ Memory IC 18Mb (512K x 36) Parallel 400MHz 165-FBGA (13x15)
Clock Frequency:400MHz