CY7C1461AV33-133AXC
Cypress Semiconductor
CY7C1461AV33-133AXC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CY7C1461AV33-133AXC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CY7C1461AV33-133AXC
Manufacturer Cypress Semiconductor
Description SRAM Chip Sync Quad 3.3V 36M-Bit 1M x 36 6.5ns 100-Pin TQFP Tray
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 2331 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:-
Voltage - Supply:3.135 V ~ 3.6 V
Technology:SRAM - Synchronous
Supplier Device Package:100-TQFP (14x20)
Series:NoBL™
Packaging:Tray
Package / Case:100-LQFP
Other Names:428-3251
CY7C1461AV33-133AXC-ND
CY7C1461AV33133AXC
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Memory Type:Volatile
Memory Size:36Mb (1M x 36)
Memory Interface:Parallel
Memory Format:SRAM
Detailed Description:SRAM - Synchronous Memory IC 36Mb (1M x 36) Parallel 133MHz 6.5ns 100-TQFP (14x20)
Clock Frequency:133MHz