CY7C144E-55JXCT
Buy CY7C144E-55JXCT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CY7C144E-55JXCT
Manufacturer Cypress Semiconductor
Description SRAM Chip Async Dual 5V 64K-Bit 8K x 8 55ns 68-Pin PLCC T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 2410 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:55ns
Voltage - Supply:4.5 V ~ 5.5 V
Technology:SRAM - Dual Port, Asynchronous
Supplier Device Package:68-PLCC (24.23x24.23)
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:68-LCC (J-Lead)
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)