CY7C1414AV18-167BZC
Cypress Semiconductor
CY7C1414AV18-167BZC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CY7C1414AV18-167BZC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CY7C1414AV18-167BZC
Manufacturer Cypress Semiconductor
Description IC SRAM 36M PARALLEL 165FBGA
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:-
Voltage - Supply:1.7 V ~ 1.9 V
Technology:SRAM - Synchronous, QDR II
Supplier Device Package:165-FBGA (15x17)
Series:-
Packaging:Tray
Package / Case:165-LBGA
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Memory Type:Volatile
Memory Size:36Mb (1M x 36)
Memory Interface:Parallel
Memory Format:SRAM
Detailed Description:SRAM - Synchronous, QDR II Memory IC 36Mb (1M x 36) Parallel 167MHz 165-FBGA (15x17)
Clock Frequency:167MHz