CY7C1368S-166AXC
Buy CY7C1368S-166AXC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CY7C1368S-166AXC
Manufacturer Cypress Semiconductor
Description IC SRAM 8M PARALLEL 100TQFP
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:-
Voltage - Supply:3.135 V ~ 3.6 V
Technology:SRAM - Synchronous
Supplier Device Package:100-TQFP (14x14)
Series:-
Packaging:Tray
Package / Case:100-LQFP
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2 (1 Year)
Memory Type:Volatile
Memory Size:8Mb (256K x 32)
Detailed Description:SRAM - Synchronous Memory IC 8Mb (256K x 32) Parallel 166MHz 3.5ns 100-TQFP (14x14)
Clock Frequency:166MHz