CY7C0430BV-100BGC
Cypress Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CY7C0430BV-100BGC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CY7C0430BV-100BGC
Manufacturer Cypress Semiconductor
Description IC SRAM 1.152M PARALLEL 272PBGA
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Write Cycle Time - Word, Page:-
Voltage - Supply:3 V ~ 3.6 V
Technology:SRAM - Quad Port, Synchronous
Supplier Device Package:272-PBGA (27x27)
Series:-
Packaging:Tray
Package / Case:272-BGA
Other Names:428-1171
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Memory Type:Volatile
Memory Size:1.152Mb (64K x 18)
Memory Interface:Parallel
Memory Format:SRAM
Detailed Description:SRAM - Quad Port, Synchronous Memory IC 1.152Mb (64K x 18) Parallel 100MHz 272-PBGA (27x27)
Clock Frequency:100MHz