CXN1.25SV
Techflex
CXN1.25SV
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CXN1.25SV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CXN1.25SV
Manufacturer Techflex
Description SLEEVING 1-1/4" X 100' SILVER
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Width:-
Wall Thickness:-
Type Attributes:Expandable
Type:Sleeving
Series:Chrome XC™
Operating Temperature:-70°C ~ 125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Material:Mylar®, Halogen Free
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Liquid Protection:Gasoline Resistant
Length:100' (30.48m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Heat Protection:-
Features:Chemical Resistant, Clean Cut
Environment Protection:-
Diameter - Outside, Non-Expanded:-
Diameter - Inside, Non-Expanded:1.250" (31.75mm)
Diameter - Inside, Expanded:2.000" (50.80mm)