CWR-217-16-0021
CW Industries
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CWR-217-16-0021 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CWR-217-16-0021
Manufacturer CW Industries
Description CONN SOCKET 16PIN GOLD W/KEY/STR
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Wire Type:Ribbon Cable
Wire Gauge:-
Series:CWR
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Pitch:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Number of Rows:2
Number of Positions:16
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Feed Through, Polarizing Key, Strain Relief
Fastening Type:-
Detailed Description:16 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold