CW005R2700JE12HS
Dale / Vishay
CW005R2700JE12HS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CW005R2700JE12HS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CW005R2700JE12HS
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 0.27 OHM 6.5W 5% AXIAL
(In US Dollars)
100 pcs300 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:-
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Series:CW
Resistance:270 mOhms
Power (Watts):6.5W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-65°C ~ 350°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:270 mOhms ±5% 6.5W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant, Pulse Withstanding Wirewound