CVCO55CL-0482-0498
Crystek Corporation
CVCO55CL-0482-0498
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CVCO55CL-0482-0498 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CVCO55CL-0482-0498
Manufacturer Crystek Corporation
Description OSC VCO 482-498MHZ SMD .5X.5"
(In US Dollars)
5 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:5V
Tuning Voltage (VDC):0.5V ~ 4.5V
Size / Dimension:0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Series:CVCO55
Pushing (MHz/V):0.1
Power (dBm):2.5 ±2.5
Phase Noise Typ (dBc/Hz):-118
Packaging:Strip
Package / Case:16-QFN, Variant
Other Names:744-1190
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Icc Max:22mA
Height:0.150" (3.81mm)
Frequency Range:482 ~ 498MHz
Frequency - Center:490MHz
Detailed Description:490MHz Center Frequency 0.5V ~ 4.5V Voltage Controlled Oscillator 2.5 ±2.5 dBm -10 2nd Harmonic, Typ (dBc)