CTV06RW-25-19BA
Amphenol Aerospace Operations
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CTV06RW-25-19BA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CTV06RW-25-19BA
Manufacturer Amphenol Aerospace Operations
Description CONN PLUG HSG FMALE 19POS INLINE
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Type:For Female Sockets
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:25-19
Shell Material:Composite
Shell Finish:Cadmium
Series:MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging:Bulk
Other Names:CTV06RW2519BA
Orientation:A
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Number of Positions:19
Note:Contacts Not Included
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Insert Material:-
Ingress Protection:Environment Resistant
Includes:-
Housing Color:Olive Drab
Features:Coupling Nut, Self Locking
Fastening Type:Threaded
Detailed Description:19 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut, Self Locking
Coupling Nut Material, Plating:Composite
Coupling Nut Diameter:1.890" (48.01mm)