CSTCE20M0V53-R0
Murata Electronics
CSTCE20M0V53-R0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CSTCE20M0V53-R0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CSTCE20M0V53-R0
Manufacturer Murata
Description Ceramic Resonator 20MHz ±0.5% (Tol) ±0.3% (Stability) 15pF 40Ohm 3-Pin CSMD T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 59168 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Type:Ceramic
Size / Dimension:0.126" L x 0.051" W (3.20mm x 1.30mm)
Series:CERALOCK® CSTCE
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:3-SMD, Non-Standard
Other Names:490-1199-2
CSTCE20M0V53R0
Operating Temperature:-20°C ~ 80°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height:0.039" (1.00mm)
Frequency Tolerance:±0.5%
Frequency Stability:±0.3%
Frequency:20MHz
Features:Built in Capacitor
Detailed Description:20MHz Ceramic Resonator Built in Capacitor 15pF ±0.3% -20°C ~ 80°C Surface Mount
Capacitance:15pF