CSS1206JT13L0
Stackpole Electronics, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CSS1206JT13L0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CSS1206JT13L0
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 0.013 OHM 5% 1W 1206
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:CSS
Resistance:13 mOhms
Power (Watts):1W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 225°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.035" (0.90mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense
Failure Rate:-
Detailed Description:13 mOhms ±5% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Foil