CSR1206-0R001F1
Riedon
CSR1206-0R001F1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CSR1206-0R001F1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CSR1206-0R001F1
Manufacturer Riedon
Description Res 0.001 Ohm 1% 1W 1206
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 3644 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:CSR
Resistance:1 mOhms
Power (Watts):1W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:696-1369-1
CSR1206-0R001F1CT
CSR1206-0R001F1CT-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 170°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:35 Weeks
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)
Features:Current Sense
Failure Rate:-
Detailed Description:1 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Metal Element