CSR0603FT51L0
Stackpole Electronics, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CSR0603FT51L0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CSR0603FT51L0
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 0.051 OHM 1% 1/8W 0603
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Series:CSR
Resistance:51 mOhms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)
Features:Current Sense
Failure Rate:-
Detailed Description:51 mOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense Thick Film