CS3102A-24-28P(116)
Amphenol Industrial
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CS3102A-24-28P(116) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CS3102A-24-28P(116)
Manufacturer Amphenol Industrial
Description CONN RCPT MALE 24POS SILVER
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:-
Shielding:Unshielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:24-28
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Chromate over Cadmium
Series:CS, MIL-5015 Derivative
Packaging:Bulk
Other Names:ACS3102A-24-28P(116)
CS3102A-24-28P(116)-ND
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:24
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Insert Material:Neoprene
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Threaded
Detailed Description:24 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Silver
Current Rating:-
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Mating:Silver
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Color:Olive Drab
Cable Opening:1.375" (34.93mm)