CRCW20101R02FKEFHP
Dale / Vishay
CRCW20101R02FKEFHP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CRCW20101R02FKEFHP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CRCW20101R02FKEFHP
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES SMD 1.02 OHM 1% 1W 2010
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:2010
Size / Dimension:0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Series:CRCW-HP
Resistance:1.02 Ohms
Power (Watts):1W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:1.02 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film