CRCW1206649KFKTA
Dale / Vishay
CRCW1206649KFKTA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CRCW1206649KFKTA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CRCW1206649KFKTA
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES SMD 649K OHM 1% 1/4W 1206
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
5000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:CRCW
Resistance:649 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:CRCW1206 100 649K 1% RT1
CRCW12066493FRT1
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)
Features:Automotive AEC-Q200
Failure Rate:-
Detailed Description:649 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film