CRCW1206255RFKEBC
Dale / Vishay
CRCW1206255RFKEBC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CRCW1206255RFKEBC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CRCW1206255RFKEBC
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 255 OHM 1% 1/4W 1206
(In US Dollars)
30000 pcs50000 pcs100000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Series:CRCW-C
Resistance:255 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:255 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film