CRCW0805560RJNEA
Dale / Vishay
CRCW0805560RJNEA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CRCW0805560RJNEA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CRCW0805560RJNEA
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES SMD 560 OHM 5% 1/8W 0805
(In US Dollars)
5000 pcs10000 pcs25000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:CRCW
Resistance:560 Ohms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:541-560ATR
D12/CRCW0805 200 560R 5% ET1 E3
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.020" (0.50mm)
Features:Automotive AEC-Q200
Failure Rate:-
Detailed Description:560 Ohms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film