CRCW060340K2FKTA
Dale / Vishay
CRCW060340K2FKTA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CRCW060340K2FKTA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CRCW060340K2FKTA
Manufacturer Vishay Dale
Description RES SMD 40.2K OHM 1% 1/10W 0603
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
5000 pcs10000 pcs25000 pcs50000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Working:0.1W, 1/10W
Voltage - Breakdown:0603
Thickness (Max):±100ppm/°C
Size / Dimension:0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Series:CRCW
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:0603 (1608 Metric)
Other Names:541-2999-2
CRCW0603 100 40K2 1% RT1
CRCW06034022FRT1
CRCW060340K2FKTA-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Manufacturer Part Number:CRCW060340K2FKTA
Height - Seated (Max):0.020" (0.50mm)
Features:Automotive AEC-Q200
FIFO's:2
Expanded Description:40.2k Ohm ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
ESR (Equivalent Series Resistance):±1%