CRCW04023K16FKTD
Dale / Vishay
CRCW04023K16FKTD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CRCW04023K16FKTD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CRCW04023K16FKTD
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES SMD 3.16K OHM 1% 1/16W 0402
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:CRCW
Resistance:3.16 kOhms
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Other Names:CRCW0402 100 3K16 1% RT7
CRCW04023161FRT7
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)
Features:Automotive AEC-Q200
Failure Rate:-
Detailed Description:3.16 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film