CRCW04021R18FKEDHP
Dale / Vishay
CRCW04021R18FKEDHP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CRCW04021R18FKEDHP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CRCW04021R18FKEDHP
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES SMD 1.18 OHM 1% 1/5W 0402
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:CRCW-HP
Resistance:1.18 Ohms
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:1.18 Ohms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film