CRCW04021R00JNED
Vishay Precision Group
CRCW04021R00JNED
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CRCW04021R00JNED with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CRCW04021R00JNED
Manufacturer Vishay
Description Res Thick Film 0402 1 Ohm 5% 1/16W ±200ppm/C Molded SMD SMD Paper T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 160107 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:CRCW
Resistance:1 Ohms
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Other Names:541-1.0JTR
D10/CRCW0402 200 1R 5% ET7 E3
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)
Features:Automotive AEC-Q200
Failure Rate:-
Detailed Description:1 Ohms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film