CR12CS-16B-T1#BH0
Renesas Electronics America
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CR12CS-16B-T1#BH0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CR12CS-16B-T1#BH0
Manufacturer Renesas Electronics America
Description SCR 800V 18.8A TO263
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6V
Voltage - Off State:800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5V
Supplier Device Package:TO-263
Series:-
SCR Type:Standard Recovery
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:SCR 800V 18.8A Standard Recovery Surface Mount TO-263
Current - On State (It (RMS)) (Max):18.8A
Current - On State (It (AV)) (Max):12A
Current - Off State (Max):2mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):360A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):30mA