CQY36N
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CQY36N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CQY36N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | CQY36N |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Description | CQY36N Infrared Emitting Diode, 950nm, T-3/4 (2mm) Through Hole package |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.253 | $0.228 | $0.206 | $0.201 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength: | 950nm |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.3V |
| Viewing Angle: | 110° |
| Type: | Infrared (IR) |
| Series: | - |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If: | 0.7mW/sr @ 50mA |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, 1.8mm (T-3/4) |
| Other Names: | 751-1026 |
| Orientation: | Top View |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 33 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Infrared (IR) Emitter 950nm 1.3V 100mA 0.7mW/sr @ 50mA 110° Radial, 1.8mm (T-3/4) |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 100mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply CQY36N, use the request quote form to request CQY36N pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CQY36N.The price and lead time for CQY36N depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# CQY36N.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

