CPR071R100JE10
Dale / Vishay
CPR071R100JE10
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CPR071R100JE10 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CPR071R100JE10
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 1.1 OHM 7W 5% RADIAL
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Supplier Device Package:Radial Lead
Size / Dimension:1.398" L x 0.375" W (35.51mm x 9.53mm)
Series:CPR
Resistance:1.1 Ohms
Power (Watts):7W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Height - Seated (Max):0.360" (9.14mm)
Features:Flame Proof, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:1.1 Ohms ±5% 7W Through Hole Resistor Radial Flame Proof, Safety Wirewound