CPL07R0900FE143
Dale / Vishay
CPL07R0900FE143
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CPL07R0900FE143 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CPL07R0900FE143
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 0.09 OHM 7W 1% AXIAL
(In US Dollars)
10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:1.391" L x 0.375" W (35.32mm x 9.52mm)
Series:CPL
Resistance:90 mOhms
Power (Watts):7W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:90 mOhms ±1% 7W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Wirewound