CPL05R0800JB14
Dale / Vishay
CPL05R0800JB14
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CPL05R0800JB14 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CPL05R0800JB14
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 0.08 OHM 5W 5% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.875" L x 0.313" W (22.22mm x 7.94mm)
Series:CPL
Resistance:80 mOhms
Power (Watts):5W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:80 mOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Wirewound