CPCC05R2700JE66
Dale / Vishay
CPCC05R2700JE66
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CPCC05R2700JE66 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CPCC05R2700JE66
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 0.27 OHM 5W 5% RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Supplier Device Package:Radial Lead
Size / Dimension:0.512" L x 0.354" W (13.00mm x 9.00mm)
Series:CPCC
Resistance:270 mOhms
Power (Watts):5W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.003" (25.48mm)
Features:Flame Proof, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:270 mOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Radial Flame Proof, Safety Wirewound