CN0967C18A14PN-240
Buy CN0967C18A14PN-240 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CN0967C18A14PN-240
Manufacturer Bel
Description CONN RCPT MALE 14POS GOLD CRIMP
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:18-14
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Series:MIL-DTL-26500, CN0967
Packaging:Bulk
Other Names:CCN0967C18A14PN-240
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:14 (Power)
Fastening Type:Threaded
Detailed Description:14 (Power) Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Color:-
Cable Opening:0.865" (21.97mm)