CN0967C16G10SN-240
Buy CN0967C16G10SN-240 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CN0967C16G10SN-240
Manufacturer Bel
Description CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:16-10
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Series:MIL-DTL-26500, CN0967
Packaging:Bulk
Other Names:CCN0967C16G10SN-240
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:10 (Power)
Fastening Type:Threaded
Detailed Description:10 (Power) Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Color:-
Cable Opening:0.758" (19.25mm)